Knihovna zve

Milí čtenáři,

zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy Čertovy obrázky v pátek 10. května od 17.00 ve vestibulu krajské knihovny, při které si prohlédnete bohatou sbírku hracích karet z celého světa. Provede vás nadšená sběratelka Alla Tokareva, která se své vášni věnuje už mnoho let, a přiblíží Vám spoustu pozoruhodných detailů ze světa karetních obrázků. Výstava probíhá v součinnosti s 13. ročníkem festivalu Multikulturní týden.

A příští týden se můžete těšit na první ze dvou doplňkových přednášek Akademie volného času, ta druhá bude o týden později. Těšíme se v univerzálním sále spolu s přednášejícím PhDr. Martinem Nekolou, Ph. D.

Po stopách Čechů ve světě
Víte, kdo po čtyři desetiletí držel rekord nejdéle sloužícího člena amerického Kongresu? Kdo otevřel první operu na Novém Zélandu? Kdo v Austrálii zakládal nejslavnější lyžařské letovisko? Kdo byl hlavním vojenským poradcem a přítelem etiopského císaře? Kdo v Peru koupil pozemek, pod nímž archeologové odhalili bájnou starověkou hrobku s tunami zlata? Byli to naši krajané, kteří v různých obdobích a za různých okolností byli nuceni opustit domov. Rozutekli se do celého světa a dokázali neuvěřitelné věci,  středa 15. května od 16.00 (vstupné 50 Kč).

Osobnosti a metropole české Ameriky
České vystěhovalectví do Spojených států amerických je stále poměrně málo zpracované téma. Přednáška přiblíží život a historii krajanských komunit ve vybraných velkoměstech (Chicago, New York, Cleveland, St. Louis, Milwaukee, ...) a představí významné českoamerické osobnosti, které se dokázaly v různých obdobích prosadit v politice, vědě, umění nebo byznysu,  středa 22. května od 16.00 (vstupné 50 Kč).